Demokracja czy manipulacja?

Pogaduchy do poduchy.
Awatar użytkownika
Zbigniew_Komisarczyk
Administrator
Posty: 779
Rejestracja: 2006-06-07, 15:20
Lokalizacja: Gmina Kołbaskowo

Demokracja czy manipulacja?

Post autor: Zbigniew_Komisarczyk » 2006-06-18, 23:44

W związku z planowanymi wyborami samorządowymi Wójt J. żukowski przygotował projekt uchwały o podziale okregów i ilości radnych wybieranych w danych okręgach.

Nasze zdziwienie wywoł fakt, że miejscowość Moczyły, która wcześniej była połączona w jeden okręg wyborczy z Siadłem Dolnym, Górnym, Ustowem i Kurowem (okręg, miał 2 radnych) została dołączona do okręgu Kołbaskowo ( +Kamieniec, Pargowo, Smolęcin ).

A liczba radnych wybieranych w okręgu w Kołbaskowie pozostała bez zmiany - 2

Udało się to osiągnąć, dzięki połączeniu Ustowa z Przecławiem (do nr 60 )

Skutek:

Moczyły - szansa na "swojego" radnego znacznie mniejsza (140 mieszkaćców / 1163 cały okręg )

Ustowo - szansa na radnego bliska 0 (320 mieszkaćców / 2754 cały okręg)

Przecław do nr 60 - dodanie kolejnego radnego z 4 do 5 na okręg.

Klub Radnych Razem Dla Gminy - jakby myślał o wyborach to radni Edyta Krzywdzićska (Pargowo), Lilianna Jeziorek (Moczyły), Zbigniew Komisarczyk (Kołbaskowo), będą musieli ze sobą konkurować, bo i tak są tylko 2 miejsca. Ktoś i tak musi odpaść.


Na nasze pytanie na sesji wójt odpowiedział, że dołączenie Moczył odbyło się na życzenie mieszkaćców. Pani sekretarz okazała dokument z lipca 2002 r., podpisany przez mieszkaćców w sprawie okręgów wyborczych. Tyle, że nie został uwzględniony przed zeszłymi wyborami....

Wójt uzasadnia, że mieszkaćcy Ustowa będą mieli bliżej aby głosować.

Przedmiotowa uchwała była poddana głosowaniu na ostatniej sesji.

Za taką uchwałą głosowali:

Sylwia Forlaćska
Zbigniew Dojlido
Mieczysław Szankowski
Izabela Wesołowska-Kośmider
Jan Lew
Edward Sroka

Niestety jednak entuzjaści projektu nie stawili się w komplecie i uchwała nie została podjęta. Co wywołało irytację Przewodniczącego R.G.E.Sroki, który stwierdził, żeby się nie "wygłupiać" bo na następnej sesji będzie radny Misiak i tak przegłosują...


Głosy kuluarowe: "po co się denerwują? I tak nie wejdą we trójkę...", "eh, gdyby Machała przyszła ..."


Ehh... ręce opadają...Czasami przy takich sytuacjach, aż chce się złożyć mandat i dać sobie spokój... to nie dla mnie...

Ale po drugiej stronie są ludzie, którzy wspierają, cieszą się, że tyle zmieniło się na plus.

Jak sądzicie U.G. i w.w. radni chcą pójść ludziom na rękę, bo ja sam już nie wiem co o tym myśleć

Awatar użytkownika
Zbigniew_Komisarczyk
Administrator
Posty: 779
Rejestracja: 2006-06-07, 15:20
Lokalizacja: Gmina Kołbaskowo

Post autor: Zbigniew_Komisarczyk » 2006-06-28, 23:37

Jednak manipulacja....

Chyba zdenerwowaliśmy naszą aktywnością innych radnych (wszystkich?).

Na ostatnie sesji radni na wniosek Wójta Józefa żukowskiego:

Sylwia Forlaćska
Mieczysław Szankowski
Ewa Machała
Wiktor Misiak
Izabela Wesołowska-Kośmider
Jan Lew
Edward Sroka
Małgorzata Schwarz
Iwona Wierzbicka
Beata Bitel

Orędownik nowego podziału Zbigniew Dojlido nie był obecny na sesji, ale Jego zdanie jest jasne...


zagłosowali za tym aby dołączyć sołectwo Ustowo do okręgu Przecław (do nr 60) aby uzyskać nie 4 mandaty a 5 !!!

Moczyły zostały dołączone do Kołbaskowa, bez zwiększenia ilości mandatów.


Pod przykrywką wzrostu liczby mieszkaćców odbył sie nowy niesprawiedliwy podział.

Tylko my byliśmy jemu przeciwni... Jesteśmy inni???

Przykre ale prawdziwe.

Awatar użytkownika
Małgorzata Klebańska
Posty: 538
Rejestracja: 2006-06-30, 08:20
Lokalizacja: Barnisław

Post autor: Małgorzata Klebańska » 2006-07-19, 08:20

a mnie też się to niepodoba,co prawda na polityce .samorządach etc.to ja się za bardzo nie znam,od niedawna jestem w tej Gminie (3 rok),ale zauważyłam,że osoby aktywne ,które mają pomysly inicjatywę itd.i robią masę fajnych rzeczy -nie cieszą się uznaniem wśród,pozostałej grupy radnych,że o wsparciu z ich strony nie wspomnę i o ile zdążyłam się zorientować nasi (gminni) radni podzielili się na 2 grupy(?).Mogę się mylić to mnie oświećcie.O co tu chodzi?

Awatar użytkownika
Zbigniew_Komisarczyk
Administrator
Posty: 779
Rejestracja: 2006-06-07, 15:20
Lokalizacja: Gmina Kołbaskowo

Post autor: Zbigniew_Komisarczyk » 2006-07-19, 23:33

Czuję się trochę wywołany do odpowiedzi...

Ja skłoniłbym się raczej do podziału na 3 grupy:

1. Grupa Zwolenników Starego Porządku, na sesji i w życiu codziennym mało aktywna samorządowo, ceniąca sobie święty spokój. Nie kochająca grupy nr 3 prawdopodobnie za gazetkę, aktywność, itd.

2. Grupa Pedagogiczna, początkowo aktywna również poza sesją. Obecnie aktywna wyłącznie na sesji. Zgłaszająca sporo ciekawych wniosków. Nie kochająca grupy nr 3 za poparcie wniosku o odwołanie Przewodniczącej oraz konkurencyjność.

3. Grupa Razem Dla Gminy, grupa osób, które nie mają żadnego interesu w tym aby być radnymi. Nie mają ziemi, nieruchomości, wysokich podatków itd. Ale chcą pomagać ludziom. Widzą potencjał gminy.

Awatar użytkownika
Małgorzata Klebańska
Posty: 538
Rejestracja: 2006-06-30, 08:20
Lokalizacja: Barnisław

Post autor: Małgorzata Klebańska » 2006-07-20, 08:05

dzięki,niewiele się pomyliłam jak widać-to już przynajmniej wiem,że lubię grupę nr 3-zreszta działania wyłącznie tej grupy sa dla mnie widoczne i namacalne -odkąd zaczęłam się trochę w gminnych klimatach poruszać...

Awatar użytkownika
Zbigniew_Komisarczyk
Administrator
Posty: 779
Rejestracja: 2006-06-07, 15:20
Lokalizacja: Gmina Kołbaskowo

Post autor: Zbigniew_Komisarczyk » 2006-07-31, 21:24

A jednak... kiedyś, ktoś próbował z Barnisławia dać nam po uszach....
Nie wiesz może, kto to był?

Awatar użytkownika
Małgorzata Klebańska
Posty: 538
Rejestracja: 2006-06-30, 08:20
Lokalizacja: Barnisław

Post autor: Małgorzata Klebańska » 2006-08-01, 09:03

jeśli ktoś z Barnisławia i po uszach to pewnie ja ,ale nie sadzę ,ze wy jesteście tym odłamem ,który miał dostać "po uszach"-niestety słowa krytyki były skierowane do ogółu radnych i wynikały z braku jakiegokolwiek zainteresowania nasza wsią.
Lekkie poruszenie ( i zebranie !!!-jedno) zaczęło sie dopiero po akcji "po uszach" -dobrze ,że chociaż tak.... i ustało....ale przybyła piaskownica na plac zabaw,zaistniało boisko(festyn wkrótce dzięki m.in.Stowarzyszeniu FENIKS),przydzielono budynek pod świetlice(do remontu kapitalnego)-wiec akcja ta nie była aktem "pieniactwa" tylko raczej desperacji,gdyz poprzednie delikatne sygnały do radnych nie docierały lub docierały do niewłaściwych radnych lub docierały i utykały w martwym punkcie,a mieszkaćcy też juz byli zrezygnowani ta stagnacja i nie za bardzo wierzyli ,ze coś można zmienić-mam nadzieje,że ich stosunek do brania spraw w swoje rece się zmienił,że ruszymy z miejsca i ze będzie się działo w naszej wsi-trwaja prace nad rejestracją Stowarzyszenia
MłODYCH DUCHEM NA RZECZ ROZWOJU WSI BARNISłAW, PROMOCJI, SPORTU,DZIAłAÓĆ? KULTURALNO-OÓąWIATOWYCH I INICJATYW SPOłECZNYCH ORAZ ROZWOJU ARTYSTYCZNEGO „ BARNI-SłAW”,działają 2 zespoły młodzieżowe i w ogóle wiele by pisać...a nasi radni (odłamu 3 to nie dotyczy) nawet nic o tym nie wiedzą....

ODPOWIEDZ