Sałatka grecka.

Smaczne, wykwitne potrawy.
Awatar użytkownika
Zbigniew_Komisarczyk
Administrator
Posty: 779
Rejestracja: 2006-06-07, 15:20
Lokalizacja: Gmina Kołbaskowo

Sałatka grecka.

Post autor: Zbigniew_Komisarczyk » 2007-06-18, 23:47

Ja robię z:

1. sałaty lodowej,
2. cebuli czerwonej,
3. cebuli białej,
4. ogórka świeżego,
5. oliwek zielonych i czarnych,
6 sera Fety
7. pomidora
8. czasami dodaję paprykę, ale nie jestem do niej przekonany.
9. sos ziołowy,
10. ocet winny!!!

Obowiązkowo do lodówki na kilka godzin.

Podawać z ciepłym pieczywem czosnkowym (z serem).

Awatar użytkownika
Małgorzata Klebańska
Posty: 538
Rejestracja: 2006-06-30, 08:20
Lokalizacja: Barnisław

Post autor: Małgorzata Klebańska » 2007-06-19, 08:31

a ja mam 2 wersje greckiej :pierwsza tradycyjna,druga lekko trącąca klimatami azjatyckimi ,ale też polecam-pycha!!!

1.
Składniki:
Sałata lodowa (ostatecznie karbowana), papryki: czerwona, zielona, żółta lub pomaraćczowa, pomidory, ogórek świeży, ser feta Apetina (gotowa feta pokrojona w kostkę w zalewie o różnych smakach), oczywiście można zastąpić ją zwykłą fetą, czarne oliwki, szczypiorek, oliwa z oliwek, zalewa z Apetiny, zioła(obowiązkowo!!).

Jak przyrządzić?
Rwiemy na kawałki sałatę (nie kroimy nożem!), kroimy w kostkę warzywa, wrzucamy ser feta, oliwki i szczypiorek. Robimy sos: w proporcjach 1:1 mieszamy oliwę i zalewę z Apetiny (najbardziej lubię z czosnkiem lub oregano), wsypujemy zioła (np. trochę ziół do sałatek Kamisa i Fit Up Kamis - mieszanka bez konserwantów w kilku wersjach, można tez dodać gotową mieszankę do sałatek greckich). Zalewamy sałatkę sosem, wstawiamy na pół godz. przed podaniem do lodówki i gotowe.

Jak podawać?
Najlepsza schłodzona, świetna z bagietką do potraw z grilla.


2.
Składniki:sałata lodowa, pomidory( 2-3 sztuki), cebula, papryka (1-2 szt.), zielony ogórek, ser feta, oliwki, czosnek, nasiona słonecznikia, dyni i sezamu, sos sałatkowy Knorr (do potraw greckich)

Jak przyrządzić?
Sałatę płuczemy i rwiemy na drobne kawałki. Pomidory, cebule i ogórek kroimy w kosteczkę. Paprykę natomiast najlepiej w paseczki. Dorzucamy do tego oliwki (pokrojone w talarki), ser feta i drobno posiekany czosnek. Na koćcu na suchej patelni prażymy wszystkie nasionka i wsypujemy do sałatki. Doprawiamy sosem sałatkowym i oliwką. Do smaku mozna jeszcze dodać odrobine soli i świeżo mielonego pieprzu. Pychotka!
Uwagi:
Z serów feta polecam Arla Apetina w zalewie z czosnkiem i pietruszką. A jeśli chodzi o oliwę ja zawsze używam oliwy z pestek winogron, jest bardzo delikatna.

Iw
Posty: 8
Rejestracja: 2007-07-31, 22:54
Lokalizacja: Przecław

Post autor: Iw » 2007-07-31, 23:05

mój hit ostatnio to :
1. sałata lodowa,
2. 1/2 cebuli
4. ogórek świeży,
5. pomidorki min 2
6 ser typu Feta Favita
7. puszka fasoli
8. papryka
9. orzeszki ziemne (solone lub nie)

ewentualnie 10. czosnek wciskamy

ODPOWIEDZ