Diety naszych samorządowców

Sprawy ważne i całkiem błahe.
Awatar użytkownika
Małgorzata Klebańska
Posty: 538
Rejestracja: 2006-06-30, 08:20
Lokalizacja: Barnisław

Diety naszych samorządowców

Post autor: Małgorzata Klebańska » 2010-11-02, 09:33

Po wyjaśnieniach Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy okazało się, że do końca nie wiadomo, na jakiej podstawie prawnej należy obliczać w 2010 roku wysokość diet dla radnych i wynagrodzenia dla samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru. Obowiązują bowiem w tej sprawie dwie różne interpretacje.

Wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie półtorakrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw (odpowiednio: art. 25 ust. 6 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, art. 21 ust. 5 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym albo art. 24 ust. 5 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa).

Wysokość kwoty bazowej ma także znaczenie dla obliczania maksymalnej wysokości wynagrodzeń dla pochodzących z wyboru osób pełniących kierownicze stanowiska w samorządzie. Maksymalne wynagrodzenie tych osób nie może przekroczyć w okresie miesiąca siedmiokrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń. Do grupy tej należą w:

1) urzędzie marszałkowskim: marszałek województwa, wicemarszałek oraz pozostali członkowie zarządu województwa – jeżeli statut województwa tak stanowi,

2) starostwie powiatowym: starosta, wicestarosta oraz pozostali członkowie zarządu powiatu – jeżeli statut powiatu tak stanowi,

3) urzędzie gminy: wójt (burmistrz, prezydent miasta),

4) związkach jednostek samorządu terytorialnego: przewodniczący zarządu związku i pozostali członkowie zarządu – jeżeli statut związku tak stanowi.

Kwota bazowa jest corocznie ustalana w ustawie budżetowej
Kłopotliwa nowelizacja
Wydawało by się więc, że nie ma problemów, ale pod koniec 2009 roku ustawa z 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw (dalej: ustawa o kształtowaniu wynagrodzeń) została znowelizowana.

Zgodnie z tą zmianą po art. 29g ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń został dodany artykuł 29h, zgodnie z którym kwotę bazową dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w 2010 r. ustala się w wysokości przysługującej tym osobom w 2008 r. W 2010 r. kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe nie jest waloryzowana (art. 8 ust. 7 ustawy z 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych; dalej: ustawa o zmniejszeniu wydatków budżetowych). Nowelizacja ustawy o zmniejszeniu wydatków budżetowych weszła w życie 1 stycznia 2010 r.

Powstał więc problem, na jakiej podstawie obliczać wysokość diet radnych w 2010 roku.
W odpowiedzi RIO potwierdziła, że wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie półtorakrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw. Jednocześnie RIO stwierdziła, że zgodnie z art. 9 ust. 1 z 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw została ustalona w art. 15 ust. 1 pkt 2a ustawy budżetowej na 2010 rok kwota bazowa na 2010 rok dla osób zajmujących kluczowe stanowiska państwowe w wysokości 1835,35 zł.

Przypomniano jednak, że w związku z konicznością ograniczenia niektórych wydatków państwa na 2010 rok ustawą z 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych dodano art. 29h do ustawy z 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw, zgodnie z którym w 2010 roku kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe nie jest waloryzowana. Kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe będzie równa kwocie bazowej za 2008 rok.

Zdaniem RIO skutkiem tej zmiany będzie to, że wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w 2010 roku, będące jednocześnie podstawą ustalenia wysokości diet przysługujących radnemu, ustalane będzie na podstawie kwoty bazowej wynoszącej 1766,46 zł.

Opinia RIO ma zasadnicze znaczenie dla wysokości wynagrodzeń i diet. Bowiem zgodnie z nią maksymalne wynagrodzenia są niższe niż obliczane na podstawie kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej na 2010 roku
Jednak nie wszyscy prawnicy zgadzają się z opinią RIO w Bydgoszczy.

Jeszcze podczas prac nad ustawą budżetową na 2010 rok prawnicy z Kancelarii Premiera zwracali uwagę, że ustawa o zmniejszeniu wydatków budżetowych nie zmienia wprost wysokości kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej na 2010 rok. W związku z tym, nie ma wpływu na wynagrodzenia osób zatrudnianych w samorządzie na podstawie wyboru.

Potwierdzają to inni prawnicy. Ich zdaniem ustawa o zmniejszeniu wydatków budżetowych nie odnosi się do radnych i samorządowców pochodzących z wyboru, ponieważ nie zaliczają się oni do osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

To w końcu jak jest ? I jakie parametry zastosowane w naszej Gminie? Ile co miesiąc dostają wybrane przez nas osoby?
Załączniki
diety.jpg
(10.38 KiB) Pobrany 3394 razy

ODPOWIEDZ