wiatraki w gminie Kołbaskowo

Sprawy ważne i całkiem błahe.
Gosiaz
Posty: 204
Rejestracja: 2010-10-19, 22:00
Lokalizacja: Kołbaskowo

Post autor: Gosiaz » 2011-07-10, 12:43

In shadow pisze:płynących korzyści zarówno ekologicznych jak i ekonomicznychz interesem stricte nieruchomościowym-czyli jednostek. jeżeli wygrają małe interesy potencjalnych zbywców nieruchomości to straci na tym Gmina czyli my wszyscy- podatek od farmy wiatrowej jest znacznie większy niż od nieruchomości.
Firma oferuje 500 tys zł rocznie podatku od nieruchomości - za wszystkie wiatraki podpierając się wyrokiem NSA. Gdy tymczasem podatek od nieruchomości przy budowli wynosi normalnie 2% WARTOŚCI nieruchomości.
Więc matematycznie rzecz biorąc przeznaczając te tereny nawet pod budownictwo mieszkaniowe gmina ma większe wpływy z tego podatku. Ogromne obszary tracą na wartości użytkowej, lub potencjalnie użytkowej. Nie licząc wpływu z PDOF i CIT mieszkańców terenów.
Interesy potencjalnych zbywców są zbieżne z interesami potencjalnych nabywców. Średnia żywotność wiatraka- 20 lat.
Nie widzę żadnego interesu ekonomicznego ani ekologicznego w wzniesieniu wiatraków akurat u nas. Interes ekonomiczny - i owszem jedynie dla właściciela farmy, dla gminy w dłuższej perspektywie żaden.
Tak jak napisał przedmówca- na terenach słabo zaludnionych, bez większych szans na inną drogę rozwoju i owszem.

andrzej1963
Posty: 161
Rejestracja: 2010-11-17, 08:23
Lokalizacja: Przecław

Post autor: andrzej1963 » 2011-07-10, 17:01

Macieju, dzięki za wyczerpującą i, chyba, fachowa, odpowiedz. "Chyba", poniewaz jak sam slusznie zauwazyles, a ja do tego przyznaje sie, na wiatrakach nie znam sie ni w zab. Ciągle tylko zastanawiam się dlaczego ty, pracownik firmy zajmujacej sie eksploatacją silowni wiatrowej, sadząc ze sposobu pisania , raczej nie pracownik fizyczny jestes przeciwko budowaniu farm wiatrowych. Skoro, jak sam napisales, nie mieszkasz w gminie to skad taki nagly przyplyw dobrej woli w uświadamianiu mieszkancow na temat zagrożen z tego wynikajacych?
A może warto byloby po prostu napisac wprost, mam interes w tym, zeby powstala taka silownia poniewaz.......
Swego czasu, kilka lat temu mieszkancy Bobolina skutecznie zablokowali budowę spalarni smieci ktora miala byc polozona ok 2.5 km. chociaż kierunek wiatru wskazywalby, że powinni protestowac mieszkancy Będargowa. Tam też jedna osoba kierowala sie czystym altruizmem w uswiadamianiu mieszkańcom zagrożen wynikających z takiego usytuowania spalarni.
andrzej1963

MaciejW
Posty: 9
Rejestracja: 2011-06-27, 10:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: MaciejW » 2011-07-10, 17:38

hehe...no niezle wnioski wyciagasz :)
zeby byla jasnosc. nie jestem przeciw powstawaniu farm wiatrowych co napisalem juz wczesniej,a nawet jestem za ale w madry sposob, a nie tak zeby byly i juz. taka farma jaka ma tu powstac nie daje zadnych konkretnych zyskow gminie. nie daje tez konkretnych zyskow rolnikow na ktorego polu bedzie taka turbina czy tubiny. daje zysk wlascicielowi farmy. dwie turbiny po 1.5 MW potrafia zasilic tylko ok 2000 domostw...( nie wiem ile ma ich tam byc ale z poprzedniego planu zagospodarowania milo ich byc 2 x 1.5 mw)

o spalarni smieci nie wiem nic i malo mnie obchodzi ten temat wiec nie bede sie zaglebial

co do mieszkania w gminie...nie mieszkam tam ale nie powiedziane jest ze nie bede...jesli powstana tam turbiny wiatrowe to zamieszkam gdzie indziej bo nie mala tragedia byloby dla mnie mieszkanie w okolicy turbin.

p.s. zeby nie bylo...teraz napiszesz...2000 domostw...to praktycznie darmowy prad dla nich....nic w tym stylu....prad dalej bedzie kosztowal tyle samo :)

andrzej1963
Posty: 161
Rejestracja: 2010-11-17, 08:23
Lokalizacja: Przecław

Post autor: andrzej1963 » 2011-07-10, 17:43

No widzisz, i teraz juz znam twoje intencje, i jest przynajmiej jasne, że nie chodzi oaltruizm. I to akurat jestem w stanie zrozumiec i zaaprobowac. Co do prądu i jego cen......no niestety, nie należe do naiwnych. Pozdrawiam.
andrzej1963

Gosiaz
Posty: 204
Rejestracja: 2010-10-19, 22:00
Lokalizacja: Kołbaskowo

Post autor: Gosiaz » 2011-07-10, 21:37

andrzej1963 pisze:No widzisz, i teraz juz znam twoje intencje, i jest przynajmiej jasne, że nie chodzi oaltruizm. I to akurat jestem w stanie zrozumiec i zaaprobowac.
Właśnie- czy to jest przyczyną bycia zwolennikiem takich ferm ze strony andrzeja1963?

Powyższa dyskusja jedynie potwierdza to co napisała już in shadow- że taka inwestycja spowoduje odpływ chętnych do zamieszkania w rejonach "zawiatraczonych", a nawet tych którzy już tu mieszkają. To spowoduje spadek wartości nieruchomości i pośrednio uderza w kasę gminy- poprzez brak , lub obniżenie wpływu z podatku od czynności cywilnoprawnych (2% wartości transakcji).

Czy rzeczywiście jest to przyjazne zamierzenie, przynoszące korzyści gminie?

andrzej1963
Posty: 161
Rejestracja: 2010-11-17, 08:23
Lokalizacja: Przecław

Post autor: andrzej1963 » 2011-07-10, 23:15

Hmm..........a gdzie ja napisalem, ze jestem zwolennikiem? Usilowalem tylko sprowokowac MaciejaW do wyjawienia faktycznych przyczn jego wypowiedzi na forum. Jestem usatysfakcjonowany, rozumiem go.Pani tez to polecam, zamiast ciaglego opowiadania o wszelkich dobrach, jakie splyna na gminę z powodu rozwoju budownictwa. Podatek PIT, CIT i 2 % od czynnosci cywilnoprawnych jest juz nudny, pora zdobyc sie na cywilną odwage i powiedziec, mam interes,poniewaz..... Tak jest bardziej fair. Pania tez pozdrawiam.
andrzej1963

Gosiaz
Posty: 204
Rejestracja: 2010-10-19, 22:00
Lokalizacja: Kołbaskowo

Post autor: Gosiaz » 2011-07-11, 07:26

Nudne czy nie - takie są fakty. Wzniesienie wiatraków jest niekorzystne na tym terenie nie tylko ze względu na interes wąskiej grupy cyt. za in shadow "wąskiej grupy zbywców nieruchomości", lecz także nie posiada uzasadnienia ekonomicznego z punktu widzenia finansów gminy.

andrzej 1963"I jeszcze słowo o tzw.konsultacjach społecznych, czyli o rozmowie głuchego ze slepym. Odwoływanie sie do opinii ludzi nie mających bladego pojęcia o problemie o którym mają sie wypowiadać jest naprawdę zabawne. Jasnym jest, że za będa ci, którzy na tym moga zarobic, a przeciw ci, którzy zazdroszczą tym, którzy zarobili."

Gratuluje szacunku do ludzi. To jest poziom.. proszę nie przykładać do wszystkich swojej miary.

andrzej1963
Posty: 161
Rejestracja: 2010-11-17, 08:23
Lokalizacja: Przecław

Post autor: andrzej1963 » 2011-07-11, 07:58

Gosiaz pisze:Gratuluje szacunku do ludzi. To jest poziom.. proszę nie przykładać do wszystkich swojej miary.
.....a ty jak zwykle musisz komus dowalic. In shadow już nie wystarcza? Teraz kolej na mnie? Nadal uważam, że brak ci cywilnej odwagi, żeby powiedzieć wprost, nie chcę wiatraków, bo straci na wartosci moja ziemia. Zamiast tego próbujesz chowac się za konsultacjami społecznymi snując swoje wywody o podatkach PIT, CIT i czym tam jeszcze. Wykorzystywanie ludzi do własnych celów.......to jest dopiero szacunek.......no gratuluję.
Mimo wszystko pozdrawiam.
andrzej1963

Gosiaz
Posty: 204
Rejestracja: 2010-10-19, 22:00
Lokalizacja: Kołbaskowo

Post autor: Gosiaz » 2011-07-11, 08:31

Odpłaciłam Ci pięknym za nadobne :) Jeżeli ruszyło to dobrze.

Ja swojej ziemi nie zamierzam sprzedawać, więc to że w ogóle cokolwiek posiadam nie ma tu nic do rzeczy.
Wkurza Cie, że nie pozwalam mydlić ludziom oczu, i wzbudzić poczucia winy jak to niby gmina traci na tym że oni nie chcą mieć wiatraczków, wysypisk śmieci, sortowni odpadów innych tego typu atrakcji dotychczas proponowanych w naszym rejonie.
Uważam że gmina Kołbaskowo ma większy potencjał niż ściąganie cudzych śmieci i budowanie ferm wiatrowych dla jednego inwestora, ze szkodą dla mieszkańców i dla siebie samej.

andrzej1963
Posty: 161
Rejestracja: 2010-11-17, 08:23
Lokalizacja: Przecław

Post autor: andrzej1963 » 2011-07-11, 08:42

Mnie nic nie wkurza, z usmiechem na ustach nadal twierdzę, że nie wierze w altruizm, i że bardziej uczciwie jest powiedzieć, że dba się o własny interes.
andrzej1963

Gosiaz
Posty: 204
Rejestracja: 2010-10-19, 22:00
Lokalizacja: Kołbaskowo

Post autor: Gosiaz » 2011-07-11, 09:28

Więc zdradź jaki masz interes w tym by takie wiatraki stanęły w Barnisławiu i Bobolinie?

andrzej1963
Posty: 161
Rejestracja: 2010-11-17, 08:23
Lokalizacja: Przecław

Post autor: andrzej1963 » 2011-07-11, 10:43

A w którym miejscu napisałem, że jestem zwolennikiem?
andrzej1963

Awatar użytkownika
Wujek Samo Zło
Posty: 49
Rejestracja: 2010-07-28, 04:20
Lokalizacja: z okolicy

Post autor: Wujek Samo Zło » 2011-07-11, 10:55

To może i ja swoje 5 groszy dorzucę.
Grosz 1; Jeśli budujący tzw. wiatrak,mówi że to stworzy miejsca pracy dla lokalnej społeczności, to ja się pytam w jaki sposób? Jak nie będzie wiatru to wynajęci/zatrudnieni przez inwestora ludzie będą ten/te generator/y napędzać siłą mięśni? :-P . MaciejW niech napisze ile osób, i z jakimi umiejętnościami, potrzeba do obsługi konkretnej ilości "wiatraków",bo raczej nie jest to pan Stefan "złota rączka" . A jeśli ktoś mi zacznie wciskać kit "że przy budowie...itp " to go wyśmieję,ponieważ takie urządzenia stawiają wyspecjalizowane firmy, które mają własną ,wykwalifikowaną, kadrę.

Grosz 2;Polecam prześledzenie komu jest na rękę tzw. zablokowanie gruntów ( bo z tym wiąże się sąsiedztwo "wiatraków" ) w tym rejonie na kolejne 20 lat.Powiem tylko że może to mieć związek z gruntami m.in w Kurowie i Ustowie.
Grosz 3;Korzyści finansowe dla gminy są też chyba ważnym czynnikiem,lecz w tym wypadku....nie widać tych korzyści.Jedynym wygranym będą panowie od wiatraków.Pomijam już fakt że ceny gruntów w tym rej. spadną drastycznie, co pośrednio odbije się na budżecie gminy .

Grosz 4. Miałem okazję kilkukrotnie być pod nowymi, niemieckimi, "wiatrakami", średniej klasy przyjemność.Mówiąc kolokwialnie, to jest fajne przez 10-15 minut, ale dłuższą metę jest to *****.

Grosz 5;Co do ekologiczności energii otrzymanej "z wiatraka" , to ja mam spore wątpliwości.Czytałem sporo różnych artykułów i tych "pro", które są optymistyczne i te negujące ekologiczność tak uzyskanej energii. Jak na razie przemawia do mnie opcja "wiatraki to zło".
Ostatnio zmieniony 2011-07-12, 01:17 przez Wujek Samo Zło, łącznie zmieniany 1 raz.
"Polska jest, za przeproszeniem, cywilizacyjnym zadupiem, które tak naprawdę nie liczy się w świecie." S. Lem

MaciejW
Posty: 9
Rejestracja: 2011-06-27, 10:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: MaciejW » 2011-07-11, 21:33

tak jak mowisz...by postawic turbiny przyjedzie firma z wykfalifikowana kadra. by je serwisowac i robic przeglady okresowe takze bedzie to firma zewnetrzna z wykfalifikowana kadra i nie bedzie to napewno osoba z gminy bo firma ktora sie tym zajmuje jezdzi po wszystkich farmach jakie ma i nie ma tu podzialow typu wy jestescie z polic to zajmiecie sie tymi turbinami.

sytuacja gdy ktos z gminy moglby dostac prace by zajmowac sie turbinami bylaby mozliwa jesli w danej gminie byloby jakies wieksze skupisko turbin i trzeba by bylo sie nimi zajmowac na bierzaco...ale liczba takich turbin musialaby byc spora (kilkadziesiat). wtedy zatrudniliby kogos z okolicy by mogl monitorowac farme lub farmy w poblizu. z reguly jest to jedna osoba..
pozdrawiam

p.s.
jesli mozesz to rozwin grosz drugi bo bardzo mnie to interesuje :)

Tomekk
Posty: 39
Rejestracja: 2011-01-11, 16:58
Lokalizacja: Barnisław

Post autor: Tomekk » 2012-05-22, 13:45

Barnisław-temat wiatraków powraca.

http://www.kolbaskowo.pl/attachments/ar ... 5%82aw.pdf

ODPOWIEDZ